Desatero zdravého dětského mlsání

Je zřejmé, že z hlediska správné výživy nelze konzumaci sladkostí dětem obecně doporučit, ale není určitě správný ani opačný extrém.

Děti dříve či později sladkosti poznají a budou jim určitě chutnat. Pak je možné, že snědí vše, co budou mít po ruce, některé děti mohou pojídat sladkosti i tajně. Také není jednoduché svým dětem neustále vysvětlovat, proč jiné děti sladké mohou a ony nemohou a je proto vhodnější dětem sladkosti občas dopřát.

1. Sladkosti dětem nedávejte za odměnu nebo jako bolestné

Je důležité, aby se již od mala děti neučily nevhodným návykům - řešení stresových situací či naopak umocňování pohody pomocí sladkostí. Tyto návyky potom přetrvávají do dospělosti a jsou častým podnětem ke vzniku budoucí nadváhy či obezity.

Sladké můžete dětem dopřát například na výletě nebo po sportu, doplní tak vydanou energii a budou se už od mala učit správně vybalancovat příjem a výdej energie.

2. Rodiče jdou příkladem

Když chcete, aby děti něco jedly či nejedly, musíte to sami dodržovat. Není zkrátka možné, aby pro děti platila jiná stravovací pravidla než pro nás, dospěláky.

3. Vysvětlete jim to

Svým dětem, s ohledem na jejich věk, s klidem a láskou vysvětlujte, proč nechcete, aby tak často a tak moc jedly sladkosti, zákusky apod. Naopak jim zábavně vysvětlujte, které potraviny jsou vhodné a proč. Osvětu si určitě zaslouží konzumace ovoce, zeleniny, luštěnin, zakysaných nedoslazovaných mléčných výrobků a ryb.

4. Kvalitu a množství sladkého mějte pod kontrolou

Rozhodujte o tom, co budou vaše děti mlsat. Nelíbí-li se vám tyrkysové lízátko, vyberte dítěti jiné, vhodnější.

5. Na jídelníček dítěte se dívejte s nadhledem

Přemýšlejte, co dítě sní za celý den, týden či měsíc. Určitě není dobré potraviny rozdělovat na dobré a špatné, povolené a zakázané apod.

Posnídá-li vaše dítě sladké snídaňové cereálie s mlékem, na svačinku dostane nutellou plněný croissant, na druhou svačinu sladký mléčný výrobek a k večeři párky s rohlíkem, navíc za celý den pije slazené limonády, pak je maminčin zákaz sladkostí naprosto scestný.

Pokud ale dítě snídá např. obilnou kaši s ovocem, na svačinku dostane pečivo s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, bílý jogurt s ovocem a k večeři brambory s plátkem masa a zeleninou, pak maminka může s klidným srdcem dítěti dopřát i nějaký ten bonbón.

6. Nevěřte reklamám a čtěte potravinové obaly

Děti nepotřebují porci mléka z čokoládové tyčinky, přeslazené mléčné výrobky kvůli vápníku a ani vy nebudete lepší máma, protože máte po ruce čokoládu.

Pravda není v reklamě, ale na potravinových obalech!

7. To, co doma připravíte je lepší než to, co koupíte

Kvalitu i kvantitu ingrediencí máte 100% pod kontrolou, proto se příprava domácích dezertů a moučníku určitě vyplatí. I když je tento způsob časově náročnější.

8. Vytvořte si jednoduchá mlsací pravidla

Vytvořte si je společně s dětmi tak, aby jim snadno rozuměly. Pomohou vám při konfrontacích s nimi i s okolím.

Nám se doma osvědčila 2 pravidla (i zde platí, že všeho moc škodí):

  • jedna sladkost denně a o množství rozhodují rodiče, pokud dcery loudí další sladké, nabízím ovoce
  • po setmění se sladké nejí, nepodávám sladké večeře (kaše, palačinky apod.), platí zákaz sladkostí po večeři a jakéhokoliv jídla po vyčištění zubů

9. Sladkosti nenakupujte do zásoby a neskladujte doma

Není to dobré pro děti ani pro rodiče. Víte, kolik žen nám v redukčních kurzech vykládá, že chodí dětem tajně do skříňky na sladkosti? :-)

10. Nejlepší je prevence

Sladkosti dětem aktivně nenabízejte a nepěstujte v nich návyk na sladkou chuť.

Ani velmi štíhlé děti sladkostmi nevykrmujte!

Malé děti jsou často štíhlé. Jakmile ale usednou do školních lavic a omezí se tak jejich přirozená pohybová aktivita, mohou se začít kulatit. Pokud jsou již navyklé na sladkosti, jen těžko je to budete odnaučovat a jen těžko se budete bránit jejich neustálému žadonění.

Vybudujte u vašich dětí ty správné návyky, v dospělosti to jistě ocení!


Autor: Ing. Lenka Vymlátilová
Zdroj: stobklub.cz

Komentáře